PROFICIENCY NEDİR?

Proficiency (hazırlık atlama) sınavı, üniversiteye başlayacak öğrencilerin yabancı dil seviyelerini tespit etmek amacıyla yaptığı bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Proficiency, özellikle İngilizce bölümlerde öğrencilerin bölümde okuyabilmek için yeterli İngilizceye sahip olup olmadığını belirlemek için uygulanır. Proficiency sınavı sonucundan alınan puana göre, öğrenciler zaman kaybetmeden bölümlerine başlayabilir ya da tam – yarı zamanlı hazırlık okumak zorunda kalabilirler.

Proficiency sınavı, üniversitelerin kendi bünyelerince hazırladıkları bir sınavdır. Dolayısıyla üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Genel olarak iki aşaması bulunan sınavın ilk bölümünde gramer, vocabulary ve reading soruları sorulurken, ikinci bölümde writing, listening ve speaking soruları bulunmaktadır.

Proficiency sınav tarihleri de üniversiteye göre farklılık gösterir. Bu tarihler üniversitelerin akademik takvimlerinde belirtilir. Genellikle Ocak, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere senede üç defa yapılır.

Queen English Proficiency Sınavı Hazırlık Eğitimleri

Her üniversitenin Proficiency sınavı ve öğrencilerin İngilizce seviyesi farklı olduğu için Queen English’te Proficiency sınav eğitimleri bire bir özel ders şeklinde yapılmaktadır. Eğitim almak isteyen öğrenciler öncelikle kurumumuzda kısa bir seviye tespit sınavına tabi tutulur. Sınav sonucu ve Proficiency sınavına kadar olan süre göz önünde bulundurularak öğrencinin ders programı oluşturulur. Dersler, Proficiency sınavı konusunda uzman öğretmenlerimiz tarafından verilmektedir.