IELTS nedir?

IELTS nedir?

IELTS, uluslararası geçerliliği olan İngilizce Dil Yeterlilik sınavıdır. İş, üniversite, yurtdışı göçmenlik başvuruları gibi amaçlarla dünyada 6.000’i aşkın organizasyon tarafından İngilizce yeterlilik sınavı olarak kabul edilir ve alınan sonucun 2 yıl geçerliliği vardır. Sınav sonucunu kabul eden organizasyonların listesine http://bandscore.ielts.org dan kontrol edebilirsiniz. IELTS sınavı Akademik ve Genel olmak üzere 2 şekilde uygulanır, IELTS kursu almaya başlamadan önce başvuracağınız kurumun hangi tür IELTS’i istediğini öğrenmekte fayda vardır.

IELTS, 125’i aşkın ülkede her ay, ayda 4 kez uygulanmaktadır. Dolayısıyla istediğiniz zaman IELTS kursu alarak, IELTS sınavına hazırlanma şansınız mevcuttur. Sınavın uygulandığı yerleri  http://www.ielts.org  üzerinden bulmanız mümkündür.

Neden IELTS’i seçmeliyim?

IELTS; okuma, yazma, dinleme ve konuşma olarak 4 ana dil becerisini test edecek şekilde, 4 bölümde uygulanır. IELTS’in en büyük özelliği okuma, yazma ve dinleme bölümlerinin kâğıt üzerinde; konuşma bölümünün bire bir sınav gözetmeni tarafından yapılmasıdır.

IELTS sınavının seviyesi ve puanlandırılması nasıl oluyor?

IELTS sınavında kalmak veya geçmek diye bir durum söz konusu değildir. Sınavdaki her bir  bölüm (okuma, yazma, dinleme, konuşma) 9 üzerinden puanlandırılır, her bölümden aldığınız puanın ortalaması alınarak sınav sonucunuz belirlenir. Genellikle işyerlerinde dil tazminatı olarak istenilen puan Genel IELTS’den 5.5, üniversite hazırlık atlama, yurtdışı üniversite, master program başvuruları için Akademik IELTS’den 6,5 istenilmektedir.

IELTS nerelerde geçerlidir?

IELTS, uluslararası geçerliliğe sahip, 2 yıl sınav sonucu geçerliliği olan İngilizce yeterlilik sınavıdır. Almanız gereken test türü ve puan başvuracağınız kuruma göre değişiklik göstermektedir, dolayısıyla IELTS sınavına çalışmaya başlamadan önce başvurmak istediğiniz kuruma istedikleri test türü ve puanı danışmakta fayda vardır. Üniversite hazırlık sınıfı atlama, master ve doktora başvuruları için üniversiteler; işe giriş ve dil tazminatı için işverenler, hükümetler, göçmenlik büroları ve meslek kurumları dahil, tüm dünyada 7.000’in üzerinde kuruluş I<em>ELTS ’i İngilizce dil yeterlilik sınav olarak kabul etmektedir.

IELTS’in uluslararası geçerliliği

IELTS sonucunun tüm dünyada tanınması ve 2 yıl geçerliliğe sahip olması yanı sıra Reading, Writing, Listening bölümlerinin kağıt üzerinde, Speaking bölümünün bire bir ‘test examiner’ tarafından yüz yüze yapılması bir çok öğrenci tarafından IELTS sınavının dil yeterlilik sınavlarında birinci sıraya yükselmesini sağlamıştır. 130’dan fazla ülkede 2 milyonu aşkın öğrenci tarafından tercih edilen IELTS geçen yıl dünyanın en çok tercih edilen İngilizce seviye belirleme sınavı oldu.

IELTS’in Türkiye’de geçerliliği

YÖK’ün 2009 yılından beri Türkiye’deki tüm üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında denkliğini kabul ettiği IELTS’i 14 Şubat 2014’te yeni karar alarak denkliğini iptal etmiştir. Ancak IELTS’e benzerliği ile tanınan TOEFL sınavı denkliğini korumaktadır.

Uluslararası İngilizce Seviye Belirleme Sınav Sistemi IELTS, Türkiye’de pek çok kurum ve kuruluş tarafından yaygın biçimde kabul görmeye devam etmekte ve güvenilirliğini sürdürmektedir.

Konuyla ilgili olarak, IELTS Ortakları’nın Sözcüsü tarafından aşağıdaki açıklama yapılmıştır:

IELTS Türkiye’de YDS haricinde diğer tüm alanlarda hala geçerlidir; lisans düzeyinde pek çok üniversitede ve iş dünyasındaki sayısız kurumda kabul görmeye devam etmektedir. Türkiye’de daha çok kişinin, bu sınavın tanıdığı olanaklardan faydalanması amacıyla IELTS’in YDS eşdeğerlik tablosunda yeniden yer almasına yönelik çalışmalarımız da ayrıca sürmektedir.’’

Dünya çapında 9.000’den fazla kuruluş, IELTS sınavının sonuçlarına güvenmekte ve adayların sonuçlarını http://www.ielts.org/verify adresinden hızlı ve garantili şekilde teyit etmeye imkan veren IELTS Sonuç Doğrulama hizmetinden yararlanmaktadır.

Queen English IELTS Kursu

Hazır olduğunuzdan emin olun!

Sınava girmeden önce IELTS sınavının içeriği, nasıl uygulandığı, formatı hakkında bilgi sahibi olmak bir kenara; sınavda zamanı etkili kullanabilmek ve soruları doğru cevaplayabilmek için sınav tekniklerini bilmek oldukça önemlidir. Bu yüzdendir ki İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, IELTS sınavından hedeflediğiniz puanı almak için sınava girmeden önce <em>IELTS kursu</em> almak büyük önem taşır.

Queen English İngilizce Kursu’nda alacağınız IELTS kursu birebir özel ders ya da sınıf şeklinde olabilir.

Kayıt öncesinde yapılan IELTS seviye tespit sınav sonucuna göre seviyeniz ve almanız gereken ders saati belirlenir.

IELTS kurs sınıflarımız maksimum 8 kişiliktir. Sınav için gerekli olan akademik gramer, okuma, yazma, konuşma, dinleme dil becerileri ve sınav taktikleri gösterilir. IELTS sınıfına dahil olmak için öğrencinin minimum pre-intermediate seviyesinde olması beklenir.

IELTS kursunu özel ders şeklinde almak istediğiniz takdirde ders programınız sizin ve eğitmenlerimizin programları baz alınarak belirlenir.

Detaylı bilgi için bizi arayıp eğitim danışmanlarımızdan görüşme için randevu alabilirsiniz.