YDS NEDİR?

YDS NEDİR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), ÖSYM tarafından uygulanan bir lisan sınavıdır. Geçtiğimiz yıla kadar yapılan ÜDS ve KPDS gibi sınavlar kaldırılmış ve yabancı dil bilgisini ölçmek için sadece YDS uygulanmaya başlanmıştır.

YDS’ye kimler girebilir?

KPSS adayları, dil tazminatından faydalanmak isteyen kamu personelleri, yüksek lisans adayları, araştırma görevlisi olmak isteyenler, doktora, doçent ve sanatta yeterlik adayları, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’na (DUS) girecek olan adaylar YDS sınavına girebilir.

Not: Üniversite 3. ve 4. Sınıf öğrencileri, yüksek lisans yapmak istedikleri üniversitenin YDS sonuçlarını kullanıp kullanmadığını öğrenmeleri gerekmektedir.

YDS – TOEFL DENKLİK TABLOSU

YDS        TOEFL

100         120

95           114

90           108

85           102

80           96

75           90

70           84

65           78

60           72

55           66

50           60

45           54

40           48

YDS sonucu geçerlilik süresi ne kadardır?

Akademik kadrolara başvuruda YDS puanının süresiz geçerli olacağı ÖSYM tarafından bildirilmiş olsa da üniversiteler tarafından farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Bu nedenle, akademik kadroya başvurmak isteyenlerin ilgili üniversitelerden konu ile ilgili detaylı bilgi almaları tavsiye edilmektedir.

YDS puanının dil tazminatı için geçerli olacağı süre 5 yıldır.

QUEEN ENGLISH YDS KURSU

YDS’de zamanı etkili kullanma ve soruları doğru cevaplayabilme açısından sınav tekniklerini bilmek büyük bir önem taşır. Bu nedenle İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, YDS’den hedeflediğiniz puanı almak için sınava girmeden önce YDS kursuna gitmeniz tavsiye edilir.

 English İngilizce Kursu’nda alacağınız YDS kursu birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır.

Dersler, YDS sınavına hazırlık konusunda uzman eğitmenler tarafından verilmektedir.

Queen English İngilizce Kursu’nda, kayıt öncesinde yapılan YDS seviye tespit sınav sonucuna göre seviyeniz ve almanız gereken ders saati belirlenerek size özel bir YDS kurs programı hazırlanır.

Detaylı bilgi için Queen English İngilizce Kursu’nu arayıp eğitim danışmanlarımızdan görüşme için randevu alabilirsiniz.